Ako vybrať bezpečné svietidlá do kúpeľne?

Ako vybrať bezpečné svietidlá do kúpeľne?

Možno si to ani sami neuvedomujete, ale kúpeľňa skrýva množstvo nástrah a vybrať správne kúpeľňové svietidlá nemusí byť vždy jasná záležitosť. Tou najväčšou je azda spojenie elektrickej energie s vlhkosťou či vodou, ktoré môže mať naozaj fatálne následky. Aj preto je potrebné k výberu inštalácií do kúpeľne pristupovať naozaj zodpovedne a s ohľadom na maximálnu bezpečnosť.

Čo je to IP krytie?

Vlastnosť kúpeľňových svietidiel neprepúšťať vodu je charakterizovaná parametrom IP, ktoré nájdete v charakteristikách každého jedného svietidla. Tento parameter je zložený z dvoch čísel, pričom vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím sú vyššie, tým vyššiu ochranu voči vode svietidlo poskytuje. Pri kúpeľňových svietidlách by sme si však mali všímať najmä druhú číslicu v parametre IP, popisujúcu práve odolnosť voči vode.

Aké svietidlo umiestniť nad umývadlo, k vani či sprchovému kútu?

Každá časť kúpeľne je vzhľadom na vlhkosť a blízkosť k zdroju vody odlišná, preto si všetky nevyžadujú rovnakú úroveň bezpečnosti. Napríklad priestor vysoko nad umývadlom, kde sa umiestňujú svietidlá najčastejšie aj spolu so zrkadlom či kúpeľňovou skrinkou, nepotrebuje takmer žiadne IP krytie. Naopak, zóny v tesnej blízkosti umývadla (do 60 cm nad vodovodný kohútik), v bezprostrednom okolí vane či sprchového kútu si vyžadujú vysoko bezpečné svietidlá s IP krytím s druhý číslom 4 až 8, podľa vzdialenosti. Znamená to teda, že ak chcete do kúpeľne umiestniť naozaj bezpečné svietidlá, preferujte do okolia zdrojov vody svietidlá s IP55, IP65, IP66, IP67 až IP68.

IP Zóny