Ako prispôsobiť stropné svietidlo charakteru interiéru

Ako prispôsobiť stropné svietidlo charakteru interiéru

Stropné svietidlá patria medzi najvyužívanejší typ osvetlenia v interiéroch. Sú ideálne najmä do priestorov, ktoré nemajú vysoký strop, pretože na rozdiel od závesných v takejto miestnosti absolútne neobmedzujú v pohybe. Ako však čo najlepšie prispôsobiť typ stropného svietidla charakteru daného interiéru?

Najdôležitejší je dostatočný svetelný výkon

Základom pri výbere každého svietidla je posúdiť, či dokáže priestor dostatočne osvetliť. Keďže stropné svietidlá predstavujú zväčša centrálne osvetlenie, mali by zabezpečiť optimálne rozloženie svetla na celú plochu miestnosti.

Aj preto je potrebné sa pri kúpe svietidla okrem jeho dizajnu orientovať aj podľa jeho maximálnej svietivosti. Odborníci vo všeobecnosti uvádzajú, že svetelný výkon na m2 by mal byť aspoň 200 lm (lumenov). Pred kúpou konkrétneho svietidla si preto prepočítajte toto číslo na rozmer vášho interiéru a posúďte, či ho luster dokáže plnohodnotne osvietiť.

Samozrejme, ak spolu so stropným svietidlom budete používať iné zdroje svetla, napríklad bodové, parameter svietivosti môže byť aj nižší. No ich súčet musí byť minimálne uvedené číslo na počet m2.

Okrem svietivosti je rozmerom priestoru potrebné prispôsobiť aj veľkosť tienidla.

Typ svetleného zdroja

Na trhu je možnosť nájsť stropné svietidlá s rôznymi druhmi svetelných zdrojov – žiarovka, žiarivka prípadne dnes aktuálne LED. Platí, že LED sú veľmi úsporné technológie s vysokou životnosťou.

Je možné si vybrať aj farbu svetla či už teplú bielu alebo studenú/neutrálnu bielu. Tu však určite do bytov alebo domov doporučujeme teplú bielu, ktorá je na večer najprirodzenejším odtieňom bielej.

Tvar a veľkosť svietidla

Pri výbere vhodného svietidla zvážte prosím aj tvar a veľkosť samotného svietidla tak, aby vhodne dotváral dizajn celého priestoru. Dnes sú veľmi moderné svietidlá s oblými tvarmi a predovšetkým v bielej farbe.

Prevládajúce jednoduché kruhové tvary spolu s bielom farbou dodajú svietidlu potrebnú nadčasovosť a v spojení s LED alebo žiarivkovými zdrojmi svetla aj dlhú životnosť, úsporu a bezúdržbovosť.